Jakie są różnice między dźwigiem a żurawiem?
Jedną z najważniejszych operacji wykonywanych we wszystkich gałęziach przemysłu jest transport ładunków. Muszą one być jednak nie tylko przemieszczane na większe odległości, ale też dostarczane na stosunkowo niewielkie dystanse, co niejednokrotnie oznacza również konieczność podnoszenia ich na rozmaite wysokości. W takich przypadkach nieodzowne są albo odpowiednie urządzenia transportu bliskiego, gdy konkretne zadanie ma charakter ciągły, albo właściwie dobrane dźwignice. Sprzęt tego rodzaju obejmuje wiele konstrukcji, powszechnie używanymi są jednak żurawie lub dźwigi z operatorem. W zachodniopomorskim można je wynająć w firmie Usługi Dźwigowe Edward Muzyka. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o dźwigach i żurawiach.
Jakie są rodzaje dźwignic?
Podstawowym urządzeniem służącym do transportu pionowego i poziomego są różne rodzaje dźwignic. W grupie tej znajdują się zarówno cięgniki, tj. wciągniki i wciągarki, jak i suwnice, dźwigniki oraz żurawie. W kategorii żurawi znajdziemy sprzęt stacjonarny, przenośny, przewoźny oraz samojezdny. Żurawiami stacjonarnymi będą m.in. znane z budów żurawie wieżowe, a wśród żurawi samojezdnych znajdą się najpopularniejsze w pracach budowlanych i montażowo-instalacyjnych żurawie samochodowe.
Czym są żurawie i dźwigi?
Żurawie i dźwigi to określenia potoczne używane jako nazwy urządzeń potrzebnych do transportu pionowego oraz poziomego ładunków. Najczęściej w ten sposób nazywa się klasyczne żurawie samochodowe. Wyróżniają się swoją konstrukcją, która obejmuje obrotową wieżę z kabiną operatora, na której zamocowane jest rozkładane teleskopowo ramię, którego długość zapewnia potrzebny w konkretnym przypadku wysięg i wysokość podnoszenia. Ponieważ są one osadzone na mobilnym podwoziu – samochodzie ciężarowym albo specjalnie zaprojektowanym pojeździe, mają możliwość szybkiego docierania do miejsca prowadzenia robót.